За растението:
Розата е най-благородното цвете. Още от дълбока древност то е символ на красотата и любовта. Името и произлиза от латинското „Rosa“ . Тя се среща като цвете /миниатюрни рози/, храст или лиана /пълзяща роза – трендафил/, а стъблото и е покрито с остри бодли. Цветовете са с различни форми, окраски и големини и излъчват приятни аромати. Родина са и Китай, Индия, Персия /Иран/, Европа. Плодът на розата е така наречената шипка, много полезна за имунната система на човека. От цветовете на розата се произвежда розово масло, като голям процент от добива му е в Розовата долина, край Казанлък.
Начин на отглеждане:
Когато решите да отглеждате рози в градината, изберете място, което да е огряно от слънцето почти през целия ден. За да не измръзнат през зимата, засаждайте такива видове рози, които може да издържат на климатичните условия в района Ви. За да избегнете измръзването им, защитете ги по следния начин – подрежете стъблата малко над пъпката на височина 30 см, засипете ги с градинска почва и естествена тор, отгоре завършете с пласт слама или листа. На пролет ги премахнете, преди да са се появили новите пъпки. Проверявайте за вредители – листни въшки и ако има такива веднага ги премахвайте с подходящи препарати или насадете между розите лавандула – тя гони въшките.
Светлина:
Розата е изключително слънцелюбиво растение, казано е поне 6 часа минимум да са огрени от слънцето през деня.
Поливане:
Почвата не трябва да е много влажна, затова поливайте обилно поне един път в седмицата, а през горещите дни може и през ден. Старайте се да не пада вода по листата на розите, защото покафеняват – изсипвайте е в корените на розата. Подходящо време за поливане – рано сутрин или в късните часове на деня.
Пресаждане:
Розата е многогодишно растение. Но когато решите да засадите нов храст, подгответе предварително почвата – прекопайте, добавете торф и пясък, подхранете с тор.