За растението:
Агератум – от гръцки „неостаряващ“. Пренесено е от Мексико. Известни са около 60 вида, но в България се среща като едногодишно растение и се използва предимно ниската форма. То образува компактни храстовидни форми и достига до 15-20 см височина. Цъфти със сини , бели и най-често светло лилави цветове. Цветчетата са дребни, групирани в съцветия и приличат на пухчета, затова е известно и като “ синьо пухче“.
Начин на отглеждане:
Агератумът не е претенциозен по отношение на почвата и местата за отглеждане. Добре му понася лекопесъчливата почва. Не трябва да се тори обилно и често, защото ще образува повече листна маса. Може да се засажда и в сандъчета на балкона. Подходящо е и за алпинеуми.
Светлина:
Агератумът обича топлите и слънчеви места.
Поливане:
Растението е влаголюбиво. Необходимо е редовно да се полива, особено ако се отглежда на слънчево място.
Пресаждане:
Агератумът може да се пресажда дори и когато е в период на цъфтене. Размножава се чрез семена, които се засяват в сандъчета рано на пролет – февруари – март, като семената не се покриват с почва, тъй като са много дребни. След около две седмици поникват , ако температурата е над 20 градуса. Пикират се и след около 25 дни се засаждат на постоянно място на разстояние 20 см едно от друго. Трябва да е преминал периодът на сланите, защото може и да измръзнат. Цъфтежът е от юни до октомври.
Допълнителна информация:
Ако през лятото температурите са много високи и агератумът пожълтее, подстрижете го и го полейте обилно. Скоро след това растението ще се възстанови и ще зацъфи отново.